IPC Historical Results Archive
Start Page » Paralympic Games » London 2012 » Cycling

Cycling at the London 2012 Paralympic Games

Top 10 Medal Standings
Rank NPC Gold Medals Gold Medals Gold Medals
1GBRGBR895
2USAUSA656
3CHNCHN645
4AUSAUS644
5GERGER473
6ITAITA433
7POLPOL240
8ESPESP223
9SUISUI222
10IRLIRL212
11UKRUKR200
↓ show full table ↓
Host City: London, Great Britain
Dates: 30 August - 8 September 2012
Events: 50
Countries: 48
Participants[note]: 223 (155 men and 68 women) [→ show more]
- Youngest: KENNEDY Simone (AUS, 18y-239d)
- Oldest: NATTKEMPER Alberto Lujan (ARG, 61y-23d)
Most Medals (Athlete): LIU Xinyang (CHN) (5 medals)
Most Medals (Countries): Great Britain (27 medals)

select sport
select event

Cycling - Events and Medallists

Event Gold Medallist(s) Silver Medallist(s) Bronze Medallist(s)
Men's Road Race C1-3 (→Results)
ITA
BARGNA Roberto (ITA)
GER
WARIAS Steffen (GER)
AUS
NICHOLAS David (AUS)
Men's Road Race C4-5 (→Results)
UKR
DEMENTYEV Yegor (UKR)
CHN
LIU Xinyang (CHN)
ITA
PITTACOLO Michele (ITA)
Men's Road Race B (→Results)
ITA
PIZZI Ivano (ITA)
Pilot: PIZZI Lucca
POL
KOSIKOWSKI Krzysztof (POL)
Pilot: KORC Artur
SVK
JANOVJAK Vladislav (SVK)
Pilot: MITOSINKA Robert
Men's Road Race H1 (→Results)
IRL
ROHAN Mark (IRL)
SUI
FANKHAUSER Tobias (SUI)
AUT
SCHATTAUER Wolfgang (AUT)
Men's Road Race H2 (→Results)
AUT
ABLINGER Walter (AUT)
SUI
BERSET Jean-Marc (SUI)
ITA
PODESTA Vittorio (ITA)
Men's Road Race H3 (→Results)
POL
WILK Rafal (POL)
GER
MERKLEIN Vico (GER)
FRA
JEANNOT Joel (FRA)
Men's Road Race H4 (→Results)
ITA
ZANARDI Alessandro (ITA)
RSA
VAN DYK Ernst Francois (RSA)
BEL
DECLEIR Wim (BEL)
Men's Time Trial C1 (→Results)
GER
TEUBER Michael (GER)
GBR
COLBOURNE Mark (GBR)
CHN
LI Zhangyu (CHN)
Men's Time Trial C2 (→Results)
GER
GRAF Tobias (GER)
CHN
LIANG Guihua (CHN)
ESP
ECKHARD TIO Maurice (ESP)
Men's Time Trial C3 (→Results)
AUS
NICHOLAS David (AUS)
USA
BERENYI Joseph (USA)
JPN
FUJITA Masaki (JPN)
Men's Time Trial C4 (→Results)
CZE
JEZEK Jiri (CZE)
ROU
NOVAK Carol-Eduard (ROU)
CZE
BOUSKA Jiri (CZE)
Men's Time Trial C5 (→Results)
UKR
DEMENTYEV Yegor (UKR)
CHN
LIU Xinyang (CHN)
AUS
GALLAGHER Michael (AUS)
Men's Time Trial B (→Results)
ESP
VENGE Christian (ESP)
Pilot: LLAURADO David
ITA
PIZZI Ivano (ITA)
Pilot: PIZZI Lucca
IRL
BROWN James (IRL)
Pilot: SHAW Damien
Men's Time Trial H1 (→Results)
IRL
ROHAN Mark (IRL)
ISR
LION Koby (ISR)
AUT
SCHATTAUER Wolfgang (AUT)
Men's Time Trial H2 (→Results)
SUI
FREI Heinz (SUI)
AUT
ABLINGER Walter (AUT)
ITA
PODESTA Vittorio (ITA)
Men's Time Trial H3 (→Results)
POL
WILK Rafal (POL)
AUS
BARLEY Nigel (AUS)
GER
JEFFRE Bernd (GER)
Men's Time Trial H4 (→Results)
ITA
ZANARDI Alessandro (ITA)
GER
MOSANDL Norbert (GER)
USA
SANCHEZ Oscar (USA)
Women's Road Race C1-3 (→Results)
CHN
ZENG Sini (CHN)
GER
SCHINDLER Denise (GER)
USA
JONES Allison (USA)
Women's Road Race C4-5 (→Results)
GBR
STOREY Sarah (GBR)
POL
HARKOWSKA Anna (POL)
USA
CROWLEY Kelly (USA)
Women's Road Race B (→Results)
CAN
WELDON Robbi (CAN)
Pilot: BESSETTE Lyne
ESP
BENITEZ GUZMAN Josefa (ESP)
Pilot: NORIEGA Maria
NED
GOEKEN Kathrin (NED)
Pilot: VAN DIJK Kim
Women's Road Race H1-3 (→Results)
USA
DAVIS Marianna (USA)
USA
BASCIO Monica (USA)
GBR
MORRIS Rachel (GBR)
Women's Road Race H4 (→Results)
GER
ESKAU Andrea (GER)
NED
DE VAAN Laura (NED)
GER
VIETH Dorothee (GER)
Women's Time Trial C1-3 (→Results)
USA
JONES Allison (USA)
CZE
DIEPOLDOVA Tereza (CZE)
CHN
ZENG Sini (CHN)
Women's Time Trial C4 (→Results)
USA
FISHER Megan (USA)
AUS
POWELL Susan (AUS)
CAN
MOLNAR Marie-Claude (CAN)
Women's Time Trial C5 (→Results)
GBR
STOREY Sarah (GBR)
POL
HARKOWSKA Anna (POL)
USA
CROWLEY Kelly (USA)
Women's Time Trial B (→Results)
NED
GOEKEN Kathrin (NED)
Pilot: VAN DIJK Kim
NZL
GRAY Phillipa (NZL)
Pilot: THOMPSON Laura
IRL
WALSH Catherine (IRL)
Pilot: MEEHAN Francine
Women's Time Trial H1-2 (→Results)
USA
DAVIS Marianna (USA)
GBR
DARKE Karen (GBR)
SUI
SCHWALLER Ursula (SUI)
Women's Time Trial H3 (→Results)
SUI
GRAF Sandra (SUI)
USA
BASCIO Monica (USA)
RUS
MOSHKOVICH Svetlana (RUS)
Women's Time Trial H4 (→Results)
GER
ESKAU Andrea (GER)
GER
VIETH Dorothee (GER)
NED
DE VAAN Laura (NED)
Mixed Road Race T1-2 (→Results)
GBR
STONE David (GBR)
ITA
FARRONI Giorgio (ITA)
CZE
VONDRACEK David (CZE)
Mixed Time Trial T1-2 (→Results)
AUS
COOKE Carol (AUS)
GER
DURST Hans-Peter (GER)
GBR
STONE David (GBR)
Mixed Team Relay H1-4 (→Results)
USA
United States of America (USA)
○ DAVIS Marianna
○ SANCHEZ Oscar
○ UPDIKE Matthew
ITA
Italy (ITA)
○ FENOCCHIO Francesca
○ PODESTA Vittorio
○ ZANARDI Alessandro
SUI
Switzerland (SUI)
○ FREI Heinz
○ BERSET Jean-Marc
○ SCHWALLER Ursula
Men's 1 km Time Trial C1-3 (→Results)
CHN
LI Zhangyu (CHN)
GBR
COLBOURNE Mark (GBR)
GER
GRAF Tobias (GER)
Men's 1 km Time Trial C4-5 (→Results)
ESP
CABELLO Alfonso (ESP)
GBR
BUTTERWORTH Jon-Allan (GBR)
CHN
LIU Xinyang (CHN)
Men's 1 km Time Trial B (→Results)
GBR
FACHIE Neil (GBR)
Pilot: STOREY Barney
ESP
PORTO LAREO Jose Enrique (ESP)
Pilot: VILLANUEVA TRINIDAD Jose Antonio
NED
OOST Rinne (NED)
Pilot: BOS Patrick
Men's Individual Pursuit C1 (→Results)
GBR
COLBOURNE Mark (GBR)
CHN
LI Zhangyu (CHN)
ARG
LOPEZ Rodrigo Fernando (ARG)
Men's Individual Pursuit C2 (→Results)
CHN
LIANG Guihua (CHN)
GER
GRAF Tobias (GER)
FRA
THIRIONET Laurent (FRA)
Men's Individual Pursuit C3 (→Results)
USA
BERENYI Joseph (USA)
GBR
MCKEOWN Shaun (GBR)
GBR
KENNY Darren (GBR)
Men's Individual Pursuit C4 (→Results)
ROU
NOVAK Carol-Eduard (ROU)
CZE
JEZEK Jiri (CZE)
GBR
CUNDY Jody (GBR)
Men's Individual Pursuit C5 (→Results)
AUS
GALLAGHER Michael (AUS)
GBR
BUTTERWORTH Jon-Allan (GBR)
CHN
LIU Xinyang (CHN)
Men's Individual Pursuit B (→Results)
AUS
MODRA Kieran (AUS)
Pilot: MCPHEE Scott
AUS
LINDORES Bryce (AUS)
Pilot: FINNING Sean
ESP
CLEMENTE SOLANO Miguel Angel (ESP)
Pilot: MUNOZ Diego Javier
Men's Individual Sprint B (→Results)
GBR
KAPPES Anthony (GBR)
Pilot: MACLEAN Craig
GBR
FACHIE Neil (GBR)
Pilot: STOREY Barney
ESP
PORTO LAREO Jose Enrique (ESP)
Pilot: VILLANUEVA TRINIDAD Jose Antonio
Women's 500 m Time Trial C1-3 (→Results)
CHN
HE Yin (CHN)
NED
NORBRUIS Alyda (NED)
AUS
PARIS Jayme (AUS)
Women's 500 m Time Trial C4-5 (→Results)
GBR
STOREY Sarah (GBR)
USA
SCHUBLE Jennifer (USA)
CHN
RUAN Jianping (CHN)
Women's 1 km Time Trial B (→Results)
AUS
JOHNSON Felicity (AUS)
Pilot: MORTON Stephanie
GBR
MCGLYNN Aileen (GBR)
Pilot: SCOTT Helen
NZL
GRAY Phillipa (NZL)
Pilot: THOMPSON Laura
Women's Individual Pursuit C1-3 (→Results)
CHN
ZENG Sini (CHN)
AUS
KENNEDY Simone (AUS)
USA
JONES Allison (USA)
Women's Individual Pursuit C4 (→Results)
AUS
POWELL Susan (AUS)
USA
FISHER Megan (USA)
AUS
GREEN Alexandra (AUS)
Women's Individual Pursuit C5 (→Results)
GBR
STOREY Sarah (GBR)
POL
HARKOWSKA Anna (POL)
NZL
SOUTHORN Fiona (NZL)
Women's Individual Pursuit B (→Results)
NZL
GRAY Phillipa (NZL)
Pilot: THOMPSON Laura
IRL
WALSH Catherine (IRL)
Pilot: MEEHAN Francine
GBR
MCGLYNN Aileen (GBR)
Pilot: SCOTT Helen
Mixed Team Sprint C1-5 (→Results)
CHN
China (CHN)
○ JI Xiaofei
○ LIU Xinyang
○ XIE Hao
GBR
Great Britain (GBR)
○ BUTTERWORTH Jon-Allan
○ KENNY Darren
○ WADDON Richard
USA
United States of America (USA)
○ BERENYI Joseph
○ KAVANAGH Samuel
○ SCHUBLE Jennifer

Disclaimer

The results data of the IPC Historical Results Archive is based on information contained/ sourced in the original hardcopy final results publications. Some information from earlier Paralympic Games (i.e. 1960-1988) such as relay and team members are not presented in these source. Therefore, final results, medal standings and derived statistics may not be complete. If you encounter any inaccuracies or errors, please do not hesitate to send a message to sdmsadmin[at]paralympic[dot]org with the details and proving materials.

Important note on the definition of participants: Only athletes that appear in the official results books in the section of final results are included in the database and counted towards participant statistics. Data for 2014 and 2016 are accurate. Statistics for previous Games editions are under review.

Important note on competition partners: Competition partners eligible for medals are included in the combined participant statistics until 2014. Statistics for 2016 and beyond consider athletes with an impairment and their competition partners separately. If you need participant statistics for athletes with an impairment only, please contact us at sdmsadmin[at]paralympic[dot]org.