IPC Historical Results Archive
Start Page » Paralympic Games » Heidelberg 1972 » Athletics

Athletics at the Heidelberg 1972 Paralympic Games

Top 10 Medal Standings
Rank NPC Gold Medals Gold Medals Gold Medals
1USAUSA141818
2FRGFRG13811
3RSARSA566
4GBRGBR511
5CANCAN464
6JPNJPN441
7JAMJAM401
8ISRISR352
9AUSAUS344
10NZLNZL332
11POLPOL324
↓ show full table ↓
Host City: Heidelberg, Germany
Dates:
Events: 73
Countries: 39
Participants[note]: 549 (379 men and 170 women) [→ show more]
- Youngest: n/a
- Oldest: n/a
Most Medals (Athlete): FREEMAN T. (AUS) (5 medals)
Most Medals (Countries): United States of America (50 medals)

select sport
select event

Athletics - Events and Medallists

Event Gold Medallist(s) Silver Medallist(s) Bronze Medallist(s)
Men's 60 m Wheelchair 1A (→Results)
NOR
STENBERG Jan Erik (NOR)
CAN
BOVEE D. (CAN)
HUN
FEJES Andras (HUN)
Men's 60 m Wheelchair 1B (→Results)
FRG
BAUMGARTNER (FRG)
JPN
OHASHI (JPN)
FRG
ZEYHER R. (FRG)
Men's 100 m 2 (→Results)
USA
KERR Gary (USA)
USA
GOLDMANN (USA)
AUS
BARRETT (AUS)
Men's 100 m 3 (→Results)
BEL
JESPERS Frank (BEL)
AUT
GREIL Josef (AUT)
USA
STUEWE (USA)
Men's 100 m 4 (→Results)
USA
LEWANDOWSKI Raymond (USA)
AUS
GIDDY Terry (AUS)
SWE
JOHANSSON Rolf (SWE)
Men's 100 m 5 (→Results)
CAN
SIMPSON B. (CAN)
USA
GILLETTE (USA)
NED
ROEK E. H. (NED)
Men's 4x60 m Open (→Results)
USA
United States of America (USA)
○ GILLETTE
○ LEWANDOWSKI Raymond
○ STUEWE
○ VANDELLO Donald
CAN
Canada (CAN)
○ DANN W.
○ HENDERSON F.
○ REIMER Eugene
○ SIMPSON B.
FRG
FR Germany (FRG)
○ FLACH W.
○ NEIKES
○ SCHAUPP
○ SCHUHBAUER Johann
Men's Slalom 1A (→Results)
CAN
BOVEE D. (CAN)
USA
VLEIGER Rod (USA)
USA
MCNICHOL (USA)
Men's Slalom 1B (→Results)
USA
ROSENBAUM (USA)
USA
OCKVIRK Robert (USA)
FRA
JEANNIN Daniel (FRA)
Men's Slalom 2 (→Results)
ITA
TRIESTE Giuseppe (ITA)
FRG
SCHMICKING (FRG)
USA
GOLDMANN (USA)
-
Men's Slalom 3 (→Results)
SWE
LOFSTROM Lars (SWE)
USA
ROMAN (USA)
ITA
JANNUCCI Carlo (ITA)
Men's Slalom 4 (→Results)
FRG
MEIKES (FRG)
JPN
MATUSO Tetsuya (JPN)
JPN
FUJIKAWA (JPN)
Men's Slalom 5 (→Results)
JPN
SAKAMOTO (JPN)
JPN
OBA Hideshi (JPN)
AUS
MCINTYRE Robert (AUS)
Men's Shot Put 1A (→Results)
FRG
WEBER Edund (FRG)
SUI
ROSENAST Hans (SUI)
CAN
BOVEE D. (CAN)
Men's Shot Put 1B (→Results)
USA
DUVAL Julius (USA)
CAN
MUISE R. (CAN)
FRG
ZEYHER R. (FRG)
Men's Shot Put 2 (→Results)
RSA
VAN RENSBURG (RSA)
USA
HALSEY Ron (USA)
AUT
JAGER Josef (AUT)
Men's Shot Put 3 (→Results)
USA
WILLIAMSON David (USA)
RSA
ERASMUS Daniel (RSA)
NZL
SAVAGE J. (NZL)
Men's Shot Put 4 (→Results)
AUT
SCHOOSLEITNER (AUT)
FRG
SCHUHBAUER Johann (FRG)
USA
WILEY Dale (USA)
Men's Shot Put 5 (→Results)
FRG
GOTTHELF Horst (FRG)
POL
KOWALIK Jacek (POL)
POL
SKRZYPEK Jerzy (POL)
Men's Discus Throw 1A (→Results)
FRG
WEBER Edund (FRG)
USA
VLEIGER Rod (USA)
USA
MCNICHOL (USA)
Men's Discus Throw 1B (→Results)
JAM
REID Patrick (JAM)
USA
DUVAL Julius (USA)
FRG
TULLIUS (FRG)
Men's Discus Throw 2 (→Results)
RSA
VAN RENSBURG (RSA)
NZL
MARETT G. (NZL)
YUG
OKOREN Joze (YUG)
Men's Discus Throw 3 (→Results)
NZL
CONDON (NZL)
AUS
RENALSON V. (AUS)
AUT
GREIL Josef (AUT)
Men's Discus Throw 4 (→Results)
CAN
REIMER Eugene (CAN)
AUT
SCHOOSLEITNER (AUT)
BEL
VAN OPHEM Remi (BEL)
Men's Discus Throw 5 (→Results)
USA
CLARK Ray (USA)
POL
KOWALIK Jacek (POL)
ISR
FLITER Chaim (ISR)
Men's Javelin 1A (→Results)
FRG
WEBER Edund (FRG)
USA
MCNICHOL (USA)
RSA
HOLMES (RSA)
Men's Javelin 1B (→Results)
USA
DUVAL Julius (USA)
ARG
DI PAOLO (ARG)
FRG
KOCH Wolfgang (FRG)
Men's Javelin 2 (→Results)
RSA
VAN RENSBURG (RSA)
AUT
JAGER Josef (AUT)
USA
HALSEY Ron (USA)
Men's Javelin 3 (→Results)
FRG
KLEINJANS (FRG)
USA
WILLIAMSON David (USA)
RSA
ERASMUS Daniel (RSA)
Men's Javelin 4 (→Results)
FRG
FLACH W. (FRG)
USA
LEVIS Reno (USA)
FRG
SCHUHBAUER Johann (FRG)
Men's Javelin 5 (→Results)
ARG
FERRARI (ARG)
ISR
FLITER Chaim (ISR)
USA
CLARK Ray (USA)
Men's Precision Javelin Open (→Results)
SUI
MICHEL Ernst (SUI)
USA
LEVIS Reno (USA)
AUS
RENALSON V. (AUS)
Men's Pentathlon 1B (→Results)
JAM
REID Patrick (JAM)
USA
DUVAL Julius (USA)
FRG
ZEYHER R. (FRG)
Men's Pentathlon 2 (→Results)
AUT
JAGER Josef (AUT)
FRG
SCHMICKING (FRG)
NZL
MARETT G. (NZL)
Men's Pentathlon 3 (→Results)
USA
WILLIAMSON David (USA)
FRG
SIMON Heinz (FRG)
AUS
MASON T. (AUS)
Men's Pentathlon 4 (→Results)
CAN
REIMER Eugene (CAN)
FRG
FLACH W. (FRG)
USA
LEVIS Reno (USA)
Men's Pentathlon 5 (→Results)
USA
CLARK Ray (USA)
USA
OWEN Ed (USA)
FRG
MOLL (FRG)
Women's 60 m Wheelchair 1A (→Results)
FRG
MAYER (FRG)
NED
DE VRIES-NOORDAM (NED)
USA
DONALDSON Karen (USA)
Women's 60 m Wheelchair 1B (→Results)
IRL
GALLAGHER Rosaleen (IRL)
AUS
FREEMAN T. (AUS)
FRG
ANDRES (FRG)
Women's 60 m 2 (→Results)
YUG
SITAR (YUG)
IRL
FAGAN Kathleen (IRL)
POL
OWCZARCZYK Krystyna (POL)
Women's 60 m Wheelchair 3 (→Results)
GBR
HOWIE B. (GBR)
CAN
BINNS (CAN)
AUT
SCHWARZ Emilie (AUT)
Women's 60 m Wheelchair 4 (→Results)
GBR
BRYANT Carol (GBR)
YUG
MILINKOVIC Milka (YUG)
USA
KEYSER (USA)
Women's 60 m Wheelchair 5 (→Results)
JAM
ROHNE (JAM)
SWE
WIKSEN (SWE)
FRG
LAUX Rita (FRG)
Women's 4x40 m Open (→Results)
GBR
Great Britain (GBR)
○ BRYANT Carol
○ DUKELOW
○ HOWIE B.
○ O'BRIEN
FRG
FR Germany (FRG)
○ HAGENLOCHER Waltraud
○ LAUX Rita
○ TSCHOETSCHEL Martina
○ WENZEL Elke
JAM
Jamaica (JAM)
○ LEWIS
○ MCPHERSON Nella
○ RHONE
○ WILLIAMS Leone
Women's Slalom 1A (→Results)
FRG
MAYER (FRG)
ARG
RICHETTI (ARG)
-
Women's Slalom 1B (→Results)
USA
BROEMMER (USA)
AUS
FREEMAN T. (AUS)
CAN
LONG S. (CAN)
Women's Slalom 2 (→Results)
JPN
YAMAHATA (JPN)
ARG
BENEDETTI Cristina (ARG)
USA
MYERS Sharon (USA)
Women's Slalom 3 (→Results)
GBR
HOWIE B. (GBR)
CAN
BINNS (CAN)
POL
CIAPALA (POL)
Women's Slalom 4 (→Results)
USA
KEYSER (USA)
JPN
KAWAKAMI (JPN)
USA
QUINLAN Darleen (USA)
Women's Slalom 5 (→Results)
JPN
TANAKA (JPN)
GBR
O'BRIEN (GBR)
FRG
HERMES Gisela (FRG)
Women's Shot Put 1A (→Results)
NED
DE VRIES-NOORDAM (NED)
RHO
JAMES Sandra (RHO)
CAN
MURLAND J. (CAN)
Women's Shot Put 1B (→Results)
AUS
FREEMAN T. (AUS)
FRG
ANDRES (FRG)
TCH
CHMELOVA (TCH)
Women's Shot Put 2 (→Results)
POL
OWCZARCZYK Krystyna (POL)
RSA
VAN DER SCHYFF (RSA)
RSA
SLABBERT (RSA)
Women's Shot Put 3 (→Results)
NZL
RIMMER Eve M. (NZL)
AUT
SCHWARZ Emilie (AUT)
POL
CIAPALA (POL)
Women's Shot Put 4 (→Results)
ISR
GOLDSTEIN Ora (ISR)
RSA
LE ROUX (RSA)
USA
QUINLAN Darleen (USA)
Women's Shot Put 5 (→Results)
ISR
HALFON-POTASHNIK Malka (ISR)
ISR
RUBIN-ROSENBAUM Zipora (ISR)
RSA
SWANEPOEL (RSA)
Women's Discus Throw 1A (→Results)
FRG
MAYER (FRG)
ARG
RICHETTI (ARG)
RHO
JAMES Sandra (RHO)
Women's Discus Throw 1B (→Results)
AUS
FREEMAN T. (AUS)
FRG
ANDRES (FRG)
USA
BROEMMER (USA)
Women's Discus Throw 2 (→Results)
POL
OWCZARCZYK Krystyna (POL)
RSA
VAN DER SCHYFF (RSA)
IRL
FAGAN Kathleen (IRL)
Women's Discus Throw 3 (→Results)
RSA
HATTINGH (RSA)
NZL
RIMMER Eve M. (NZL)
USA
HIXSON Rosalie (USA)
Women's Discus Throw 4 (→Results)
RSA
LE ROUX (RSA)
ISR
GOLDSTEIN Ora (ISR)
USA
QUINLAN Darleen (USA)
Women's Discus Throw 5 (→Results)
JAM
WILLIAMS Leone (JAM)
RSA
SWANEPOEL (RSA)
ISR
HALFON-POTASHNIK Malka (ISR)
Women's Javelin 1A (→Results)
RHO
JAMES Sandra (RHO)
CAN
MURLAND J. (CAN)
ARG
RICHETTI (ARG)
Women's Javelin 1B (→Results)
AUS
FREEMAN T. (AUS)
IRL
GALLAGHER Rosaleen (IRL)
USA
BROEMMER (USA)
Women's Javelin 2 (→Results)
POL
OWCZARCZYK Krystyna (POL)
RSA
SLABBERT (RSA)
RSA
VAN DER SCHYFF (RSA)
Women's Javelin 3 (→Results)
USA
HIXSON Rosalie (USA)
NZL
RIMMER Eve M. (NZL)
USA
KIRN (USA)
Women's Javelin 4 (→Results)
USA
QUINLAN Darleen (USA)
AUT
SCHITTER Maria (AUT)
YUG
MILINKOVIC Milka (YUG)
Women's Javelin 5 (→Results)
ISR
RUBIN-ROSENBAUM Zipora (ISR)
ISR
HALFON-POTASHNIK Malka (ISR)
RSA
SWANEPOEL (RSA)
Women's Precision Javelin Open (→Results)
JPN
KAWAKAMI (JPN)
USA
HIXSON Rosalie (USA)
AUT
KRAFT Hermina (AUT)
Women's Pentathlon 2 (→Results)
FRG
LAMSBACH Ruth (FRG)
USA
FETTER (USA)
USA
MYERS Sharon (USA)
Women's Pentathlon 3 (→Results)
NZL
RIMMER Eve M. (NZL)
USA
HIXSON Rosalie (USA)
CAN
BINNS (CAN)
Women's Pentathlon 4 (→Results)
FRG
FLOER Marga (FRG)
ISR
GOLDSTEIN Ora (ISR)
GBR
BRYANT Carol (GBR)
Women's Pentathlon 5 (→Results)
GBR
O'BRIEN (GBR)
--

Disclaimer

The results data of the IPC Historical Results Archive is based on information contained/ sourced in the original hardcopy final results publications. Some information from earlier Paralympic Games (i.e. 1960-1988) such as relay and team members are not presented in these source. Therefore, final results, medal standings and derived statistics may not be complete. If you encounter any inaccuracies or errors, please do not hesitate to send a message to sdmsadmin[at]paralympic[dot]org with the details and proving materials.

Important note on the definition of participants: Only athletes that appear in the official results books in the section of final results are included in the database and counted towards participant statistics. Data for 2014 and 2016 are accurate. Statistics for previous Games editions are under review.

Important note on competition partners: Competition partners eligible for medals are included in the combined participant statistics until 2014. Statistics for 2016 and beyond consider athletes with an impairment and their competition partners separately. If you need participant statistics for athletes with an impairment only, please contact us at sdmsadmin[at]paralympic[dot]org.