Table Tennis at the Athens 2004 Paralympic Games

Athens 2004 Paralympic GamesAthens 2004 Paralympic Games
Host City: Athens, Greece
Dates: 18 - 27 September 2004
Events: 28
Countries: 43
Para Athletes: 239 (174 men and 65 women) [details]
- Youngest: n/a
- Oldest: n/a
Most Medals
- Athlete: 36 athletes with 2 medals
- Country: France (14 medals)

Medal Standings (top 10)
Rank NPC
1CHNCHN733
2KORKOR542
3GERGER423
4FRAFRA365
5SVKSVK213
6BELBEL210
7CZECZE120
POLPOL120
9AUTAUT110
10NEDNED100
[show full table]

Table Tennis - Events & Medallists
Event Gold Medallist(s) Silver Medallist(s) Bronze Medallist(s)
Men's Singles 1
GER
NIKELIS Holger (GER)
KOR
LEE Hae Gon (KOR)
GER
KILGER Walter (GER)
Men's Singles 2
SVK
RIAPOS Jan (SVK)
KOR
KIM Gong Yong (KOR)
KOR
KIM Kyung Mook (KOR)
Men's Singles 3
KOR
KIM Young Gun (KOR)
FRA
ROBIN Jean Philippe (FRA)
SCG
KESLER Zlatko (SCG)
Men's Singles 4
CHN
ZHANG Yan (CHN)
CZE
STEFANU Michal (CZE)
KOR
CHOI Kyoung Sik (KOR)
Men's Singles 5
KOR
KIM Byoung Young (KOR)
KOR
JUNG Eun Chang (KOR)
FRA
DURAND Christophe (FRA)
Men's Singles 6
GER
ARNOLD Daniel (GER)
GER
SCHMIDT Rainer (GER)
DEN
ROSENMEIER Peter (DEN)
Men's Singles 7
FRA
MESSI Stephane (FRA)
GER
WOLLMERT Jochen (GER)
ESP
MORALES Jordi (ESP)
Men's Singles 8
BEL
LOICQ Mathieu (BEL)
BEL
LEDOUX Marc (BEL)
SVK
CSEJTEY Richard (SVK)
Men's Singles 9
AUT
FRACZYK Stanislaw (AUT)
CHN
LU Xiaolei (CHN)
USA
LEIBOVITZ Tahl (USA)
Men's Singles 10
SVK
GASPAR Ladislav (SVK)
SWE
ANDERSSON Fredrik (SWE)
CHN
GE Yang (CHN)
Men's Teams 1-2
KOR
Korea (KOR)
KANG Seong Hoon
KIM Gong Yong
KIM Kyung Mook
LEE Hae Gon
SVK
Slovakia (SVK)
REVUCKY Rastislav
RIAPOS Jan
GER
Germany (GER)
GRUENKEMEYER Thorsten
KILGER Walter
NIKELIS Holger
VILSMAIER Otto
Men's Teams 3
KOR
Korea (KOR)
CHO Jae Kwan
KIM Young Gun
YANG Heung Sik
GBR
Great Britain (GBR)
RAWSON James
ROBINSON Neil
TROFAN Stefan
FRA
France (FRA)
ROBIN Jean Philippe
VERGER Pascal
Men's Teams 4
KOR
Korea (KOR)
CHOI Kyoung Sik
PARK Jun Young
UM Tae Hyung
FRA
France (FRA)
BENEDETTI Bruno
MARTIN Emeric
PECHARD Sebastien
CHN
China (CHN)
ZHANG Jie
ZHANG Yan
Men's Teams 5
CZE
Czech Republic (CZE)
GLAZAR Frantisek
STEFANU Michal
TAUS Rene
KOR
Korea (KOR)
JUNG Eun Chang
KIM Byoung Young
FRA
France (FRA)
DURAND Christophe
ROSEC Gregory
Men's Teams 6-7
GER
Germany (GER)
ARNOLD Daniel
MEYER Dieter
SCHMIDT Rainer
WOLLMERT Jochen
POL
Poland (POL)
JURASZ Adam
KOWALSKI Miroslaw
SWE
Sweden (SWE)
ITKONEN Simon
LOENNBERG Linus
Men's Teams 8
BEL
Belgium (BEL)
LEDOUX Marc
LOICQ Mathieu
VERGEYLEN Nico
FRA
France (FRA)
PICHON Alain
SCHALLER Michel
SOYER Julien
SVK
Slovakia (SVK)
CSEJTEY Richard
MITAS Miroslav
Men's Teams 9
NED
Netherlands (NED)
HEIJNEN Tonnie
LAST Gerben
AUT
Austria (AUT)
FRACZYK Stanislaw
GUTDEUTSCH Rene
TPE
Chinese Taipei (TPE)
HSU Chih Shan
HU Ming Fu
Men's Teams 10
CHN
China (CHN)
GE Yang
LU Xiaolei
FRA
France (FRA)
CHATEIGNER Olivier
DE LA BOURDONNAYE Gilles
SERIGNAT Francois
SWE
Sweden (SWE)
ANDERSSON Fredrik
ANDREE Magnus
Women's Singles 1-2
FRA
LAFAYE MARZIOU Isabelle (FRA)
FRA
CLOT Genevieve (FRA)
GBR
MITTON Catherine (GBR)
Women's Singles 3
SLO
PINTAR Mateja (SLO)
FRA
MARIAGE Stephanie (FRA)
SVK
KANOVA Alena (SVK)
Women's Singles 4
GER
SIKORA WEINMANN Monika (GER)
ITA
ZORZETTO Valeria (ITA)
GER
PAPE Christiane (GER)
Women's Singles 5
CHN
REN Guixiang (CHN)
CHN
CHEN Wei Hong (CHN)
TPE
WEI Mei Hui (TPE)
Women's Singles 6-8
CHN
ZHANG Xiaoling (CHN)
SWE
BENGTSSON KOVACS Marleen (SWE)
RUS
OVSJANNIKOVA Julija (RUS)
Women's Singles 9
CHN
LIU Meili (CHN)
CHN
LEI Lina (CHN)
FRA
KAMKASOMPHOU Thu (FRA)
Women's Singles 10
POL
PARTYKA Natalia (POL)
CZE
MATOUSKOVA Jolana (CZE)
CHN
LI Yu Qiang (CHN)
Women's Teams 1-3
FRA
France (FRA)
CLOT Genevieve
LAFAYE MARZIOU Isabelle
MARIAGE Stephanie
- -
Women's Teams 4-5
CHN
China (CHN)
CHEN Wei Hong
GU Gai
REN Guixiang
TPE
Chinese Taipei (TPE)
HSIAO Shu Chin
WEI Mei Hui
JOR
Jordan (JOR)
ABUAWAD Khetam
AL AZZAM Fatemah
AL BARGOUTI Maha
Women's Teams 6-10
CHN
China (CHN)
LEI Lina
LI Yu Qiang
LIU Meili
ZHANG Xiaoling
POL
Poland (POL)
GRZELAK Malgorzata
JAGODZINSKA Krystyna
PARTYKA Natalia
TUROWSKA Miroslawa
FRA
France (FRA)
KAMKASOMPHOU Thu
LE MORVAN Audrey
MAIRIE Claire
SEVIN Michelle

Disclaimer

The results data of the IPC Historical Results Archive is based on information contained/ sourced in the original hardcopy final results publications. Some information from earlier Paralympic Games (i.e. 1960-1988) such as relay and team members are not presented in these source. Therefore, final results, medal standings and derived statistics may not be complete. If you encounter any inaccuracies or errors, please do not hesitate to send a message to sdmsadmin[at]paralympic[dot]org with the details and proving materials.

Important note on the definition of participants: Only athletes that appear in the official results books in the section of final results are included in the database and counted towards participant statistics. Data since 2014 are accurate. Statistics for previous Games editions are under review.

Important note on competition partners: Competition partners eligible for medals are included in the combined participant statistics until 2000 (concerning pilots in tandem cycling). Statistics for 2008 and beyond consider athletes with an impairment and their competition partners separately.