Swimming at the Stoke Mandeville & New York 1984 Paralympic Games

Stoke Mandeville & New York 1984 Paralympic GamesStoke Mandeville & New York 1984 Paralympic Games
Host City: Stoke Mandeville, New York, United States of America
Dates:
Events: 345
Countries: 43
Para Athletes: 541 (349 men and 192 women) [details]
- Youngest: n/a
- Oldest: n/a
Most Medals
- Athlete: 5 athletes with 6 medals
- Country: United States of America (110 medals)

Medal Standings (top 10)
Rank NPC
1NEDNED413414
2USAUSA382943
3FRAFRA352321
4CANCAN343532
5SWESWE332319
6POLPOL27178
7GBRGBR263339
8FRGFRG242918
9AUSAUS203024
10ESPESP1989
[show full table]

Swimming - Events & Medallists
Event Gold Medallist(s) Silver Medallist(s) Bronze Medallist(s)
Men's 25 m Freestyle 1A
GBR
KENNY Mike (GBR)
FRG
TIETZE H. (FRG)
FIN
KANTOLA Pekka (FIN)
Men's 25 m Freestyle 1B
GBR
CAIRNS Kenneth (GBR)
USA
GREEN S. (USA)
USA
MASON Rick (USA)
Men's 25 m Freestyle 1C
ITA
PANCALLI Luca (ITA)
POL
SLECZKA Krzysztof (POL)
USA
GOODMAN D. (USA)
Men's 25 m Freestyle C2
FIN
JONKARI Ari (FIN)
GBR
CHARD Mark (GBR)
USA
REILLY Bill (USA)
Men's 25 m Freestyle C3
FRA
COUGOUILLE Didier (FRA)
- -
Men's 25 m Freestyle C6
AUS
WALDEN Robert (AUS)
LUX
KAUDE Henri (LUX)
CAN
SCRACE Bob (CAN)
Men's 25 m Freestyle L1
DEN
PETERSSON John (DEN)
FRA
JACQUOT Pascal (FRA)
SWE
PETERSSON Bernt (SWE)
Men's 25 m Freestyle L2
FRA
LANDRA Michel (FRA)
CAN
MACRI Mickey (CAN)
-
Men's 25 m Freestyle with Aids C1
USA
RESA Rick (USA)
CAN
KELLY Brian (CAN)
CAN
CECCHINI Russell (CAN)
Men's 25 m Freestyle with Aids C2
USA
BOWEN Mike (USA)
GBR
VARDEN Steven (GBR)
CAN
THOMAS Ken (CAN)
Men's 50 m Freestyle B1
USA
HYDER Rodney (USA)
CAN
BOOTH Ken (CAN)
GBR
FAIRWEATHER Austain (GBR)
Men's 50 m Freestyle B2
FRA
GHYSEL Eric (FRA)
USA
HODGIN Todd (USA)
USA
HOGANS Chris (USA)
Men's 50 m Freestyle B3
USA
HATCHER Robert (USA)
AUS
BUGARIN Kingsley (AUS)
GBR
SMITH Scott (GBR)
Men's 50 m Freestyle C3
FRA
COUGOUILLE Didier (FRA)
FRG
WEBER Martin (FRG)
-
Men's 50 m Freestyle C4
GBR
SURGEONER Robin (GBR)
CAN
HIGGINS Joe (CAN)
USA
MAROSSY Steve (USA)
Men's 50 m Freestyle C5
DEN
DAHL Stephan (DEN)
NOR
ALSETHAUG Per Ove (NOR)
DEN
CHRISTENSEN Anders (DEN)
Men's 50 m Freestyle C6
AUS
WALDEN Robert (AUS)
LUX
KAUDE Henri (LUX)
CAN
SCRACE Bob (CAN)
Men's 50 m Freestyle C7
NOR
OSLAND Stig (NOR)
ITA
CALEGA Sergio (ITA)
NED
PITTENS Eric (NED)
Men's 50 m Freestyle C8
FRG
SCHNITZER Markus (FRG)
NED
ROSELLE Ronald (NED)
CAN
PARRY Bill (CAN)
Men's 50 m Freestyle L3
ESP
FLORES Francisco (ESP)
GBR
CROWE Gordon (GBR)
USA
LEHR Bill (USA)
Men's 50 m Freestyle 2
NZL
CRICHTON Roly (NZL)
ITA
GIUSSANI Ernesto (ITA)
BEL
CORNELIS Pascal (BEL)
Men's 50 m Freestyle 3
POL
PAWLOWSKI Arkadiusz (POL)
POL
OWCZAREK Miroslaw (POL)
ISR
WANGER Joseph (ISR)
Men's 100 m Freestyle 1A
GBR
KENNY Mike (GBR)
NOR
SANDBRAATEN J. P. (NOR)
AUS
TRACEY Phillip (AUS)
Men's 100 m Freestyle 1B
GBR
CAIRNS Kenneth (GBR)
POL
ZABRZESKI Tadeusz (POL)
FRA
TROG C. (FRA)
Men's 100 m Freestyle 1C
POL
SLECZKA Krzysztof (POL)
ITA
PANCALLI Luca (ITA)
AUS
STADDON R. (AUS)
Men's 100 m Freestyle A1
DEN
ROSAGER Streen (DEN)
FRG
GORIS Wolfgang (FRG)
HUN
DUKAI Geza (HUN)
Men's 100 m Freestyle A2
FRG
RUBNER Bernd (FRG)
FRG
GRUBER Holger (FRG)
NED
VAN VLIET Gerard (NED)
Men's 100 m Freestyle A3
NOR
TRONDSEN Erling (NOR)
USA
REYNOLDS Dave (USA)
JPN
INOUE Etsuo (JPN)
Men's 100 m Freestyle A4
SWE
ERYD Sven (SWE)
ISR
BOLOTIN Ron (ISR)
CAN
LUDBROOK Mark (CAN)
Men's 100 m Freestyle A5
POL
KOZON Bogdan (POL)
FRA
FOPPOLO David (FRA)
FRG
BRAND Andreas (FRG)
Men's 100 m Freestyle A6
FRG
SCHROEDER Karl (FRG)
ITA
NICOLINI Sauro (ITA)
ISR
PERETZMAN Baruch (ISR)
Men's 100 m Freestyle A7
POL
WOJCIECHOWSKI Andrzej (POL)
FRG
BARNBECK Heinz (FRG)
CHN
SHEN Jiliang (CHN)
Men's 100 m Freestyle A8
AUS
HAMMOND Gregory (AUS)
NED
VAN BUITEN Andre (NED)
ISR
BUDIN Hanoch (ISR)
Men's 100 m Freestyle A9
NED
HILDEBRANDT Frits (NED)
NED
DE HOOP Gerrie (NED)
YUG
MIKELIN Roko (YUG)
Men's 100 m Freestyle B1
SWE
SJOGREN Hans (SWE)
GBR
MUIRHEAD James (GBR)
SWE
NEDERMAN Lars-Ove (SWE)
Men's 100 m Freestyle B2
USA
MORGAN John (USA)
SWE
ANDERSSON Per (SWE)
FRA
GHYSEL Eric (FRA)
Men's 100 m Freestyle B3
FRG
OTHMAR Carsten (FRG)
USA
ROPKA Richard (USA)
AUS
BLACKBURN Craig (AUS)
-
Men's 100 m Freestyle C4
GBR
SURGEONER Robin (GBR)
CAN
HIGGINS Joe (CAN)
USA
MAROSSY Steve (USA)
Men's 100 m Freestyle C5
DEN
DAHL Stephan (DEN)
GBR
MANSELL Martin (GBR)
DEN
CHRISTENSEN Anders (DEN)
Men's 100 m Freestyle C6
AUS
WALDEN Robert (AUS)
- -
Men's 100 m Freestyle C7
NOR
OSLAND Stig (NOR)
ITA
CALEGA Sergio (ITA)
SWE
WILCZOCH Alexander (SWE)
Men's 100 m Freestyle C8
NED
ROSELLE Ronald (NED)
FRG
SCHNITZER Markus (FRG)
BEL
PAUWELS Hans (BEL)
Men's 100 m Freestyle L4
NED
POULISSE Marcel (NED)
ESP
JOFRE Alberto (ESP)
GBR
GILBERT Andrew (GBR)
Men's 100 m Freestyle L5
ESP
GOMEZ Alberto (ESP)
HUN
TORY Gyorgy (HUN)
NED
VAN DER MEIJDEN Theo (NED)
Men's 100 m Freestyle L6
AUS
CHALMERS Malcom (AUS)
FRG
DURCHDEWALD Dieter (FRG)
NOR
BRUER Tom (NOR)
Men's 100 m Freestyle 4
SWE
OLSSON Anders (SWE)
ISR
PINTO Shlomo (ISR)
FRG
WIEDEMAN P. (FRG)
Men's 100 m Freestyle 5
AUS
RYDING Wayne (AUS)
NED
HEIJNEN H. (NED)
BRA
AMORIM Marcelo (BRA)
Men's 100 m Freestyle 6
CAN
HAINEY Tomas (CAN)
ISR
BERGMAN Uri (ISR)
-
IRL
DUNNE Gerard (IRL)
Men's 200 m Freestyle C4
GBR
SURGEONER Robin (GBR)
CAN
HIGGINS Joe (CAN)
NOR
ADLER Kare (NOR)
Men's 200 m Freestyle C5
DEN
DAHL Stephan (DEN)
GBR
MANSELL Martin (GBR)
DEN
CHRISTENSEN Anders (DEN)
Men's 200 m Freestyle C6
AUS
WALDEN Robert (AUS)
- -
Men's 200 m Freestyle C7
NOR
OSLAND Stig (NOR)
NED
PITTENS Eric (NED)
SWE
WILCZOCH Alexander (SWE)
Men's 200 m Freestyle C8
AUT
MAYR Karl (AUT)
- -
Men's 200 m Freestyle 2
POL
SZPOJNAROWICZ Marek (POL)
NZL
CRICHTON Roly (NZL)
FRA
DURIEUX Jean Marc (FRA)
Men's 200 m Freestyle 3
POL
PAWLOWSKI Arkadiusz (POL)
POL
OWCZAREK Miroslaw (POL)
FRA
AIT AISSA Mohamed (FRA)
Men's 400 m Freestyle A2
FRG
RUBNER Bernd (FRG)
CAN
QUENNEVILLE Dennis (CAN)
POL
CHRYCZYK Jan (POL)
Men's 400 m Freestyle A4
AUS
GUDGEON Gary (AUS)
SWE
ERYD Sven (SWE)
ISR
BOLOTIN Ron (ISR)
Men's 400 m Freestyle B1
SWE
SJOGREN Hans (SWE)
CAN
MCISAAC Timothy (CAN)
GBR
MUIRHEAD James (GBR)
Men's 400 m Freestyle B2
USA
MORGAN John (USA)
CAN
GRENON Lee (CAN)
SWE
ERIKSSON Anders (SWE)
Men's 400 m Freestyle B3
FRG
OTHMAR Carsten (FRG)
AUS
BLACKBURN Craig (AUS)
CAN
HOYLE Mark (CAN)
Men's 400 m Freestyle 4
ISR
PINTO Shlomo (ISR)
SWE
NILSSON Gunnar (SWE)
-
Men's 400 m Freestyle 5
FRA
BETEGA G. (FRA)
AUS
RYDING Wayne (AUS)
NED
HEIJNEN H. (NED)
Men's 400 m Freestyle 6
CAN
HAINEY Tomas (CAN)
IRL
DUNNE Gerard (IRL)
FRA
MICOREC Bernard (FRA)
Men's 25 m Backstroke 1A
GBR
KENNY Mike (GBR)
FIN
KANTOLA Pekka (FIN)
FRG
TIETZE H. (FRG)
Men's 25 m Backstroke 1B
GBR
CAIRNS Kenneth (GBR)
FIN
MAKI Eero (FIN)
ITA
CIRIONI Amedeo (ITA)
Men's 25 m Backstroke 1C
POL
SLECZKA Krzysztof (POL)
USA
GOODMAN D. (USA)
AUS
STADDON R. (AUS)
Men's 25 m Backstroke C3
FRA
COUGOUILLE Didier (FRA)
FRG
WEBER Martin (FRG)
IRL
CREAN Brendan (IRL)
Men's 25 m Backstroke C6
LUX
KAUDE Henri (LUX)
GBR
MCKAY William Maxwell (GBR)
GBR
MURRAY J. (GBR)
Men's 25 m Backstroke L1
DEN
PETERSSON John (DEN)
FRA
JACQUOT Pascal (FRA)
NOR
ELLEFSEN Lauritz (NOR)
Men's 25 m Backstroke L2
FRA
LANDRA Michel (FRA)
CAN
MACRI Mickey (CAN)
-
Men's 50 m Backstroke A5
POL
KOZON Bogdan (POL)
FRG
BRAND Andreas (FRG)
FRA
FOPPOLO David (FRA)
Men's 50 m Backstroke A9
NED
HILDEBRANDT Frits (NED)
NOR
NORDTVEDT Tom (NOR)
YUG
MIKELIN Roko (YUG)
Men's 50 m Backstroke C4
GBR
SURGEONER Robin (GBR)
DEN
JENSEN Jorn Ole (DEN)
CAN
HIGGINS Joe (CAN)
Men's 50 m Backstroke C5
GBR
MANSELL Martin (GBR)
DEN
DAHL Stephan (DEN)
FRG
QUICKERT Michael (FRG)
Men's 50 m Backstroke C7
NED
PITTENS Eric (NED)
SUI
METTRAUX Regis (SUI)
GBR
HAMPSHIRE Chris (GBR)
Men's 50 m Backstroke C8
CAN
PARRY Bill (CAN)
USA
MOWERY Charles (USA)
-
Men's 50 m Backstroke L3
HUN
TOTH Andras (HUN)
ESP
FLORES Francisco (ESP)
FRA
LEGLOANIC Thierry (FRA)
Men's 50 m Backstroke 2
POL
SZPOJNAROWICZ Marek (POL)
ITA
GIUSSANI Ernesto (ITA)
BEL
CORNELIS Pascal (BEL)
Men's 50 m Backstroke 3
POL
OWCZAREK Miroslaw (POL)
FRA
AIT AISSA Mohamed (FRA)
ISR
WANGER Joseph (ISR)
Men's 100 m Backstroke A1
DEN
ROSAGER Streen (DEN)
YUG
BANFI Jozef (YUG)
FRG
GORIS Wolfgang (FRG)
Men's 100 m Backstroke A2
FRG
RUBNER Bernd (FRG)
ISL
OSKARSON Jonas (ISL)
GBR
STICKLAND Anthony (GBR)
Men's 100 m Backstroke A3
NOR
TRONDSEN Erling (NOR)
CHN
ZHANG Xian (CHN)
USA
REYNOLDS Dave (USA)
Men's 100 m Backstroke A4
CAN
SIMPSON Gary (CAN)
AUS
GUDGEON Gary (AUS)
NED
MOSTERD Johan (NED)
Men's 100 m Backstroke A6
FRG
SCHROEDER Karl (FRG)
ISR
PERETZMAN Baruch (ISR)
ITA
NICOLINI Sauro (ITA)
Men's 100 m Backstroke A7
FRG
BARNBECK Heinz (FRG)
POL
WOJCIECHOWSKI Andrzej (POL)
CHN
SHEN Jiliang (CHN)
Men's 100 m Backstroke A8
NED
VAN BUITEN Andre (NED)
CAN
MINDORF Philip (CAN)
POL
KOZAK Janusz (POL)
Men's 100 m Backstroke B1
SWE
SJOGREN Hans (SWE)
CAN
THOMPSON Greg (CAN)
GBR
MUIRHEAD James (GBR)
Men's 100 m Backstroke B2
SWE
ANDERSSON Per (SWE)
USA
HODGIN Todd (USA)
NOR
HUNSTAD Idar (NOR)
Men's 100 m Backstroke B3
FRG
OTHMAR Carsten (FRG)
CAN
EDGSON Michael (CAN)
USA
HUDSON Brian (USA)
Men's 100 m Backstroke C4
DEN
JENSEN Jorn Ole (DEN)
NOR
ADLER Kare (NOR)
DEN
PETERSEN Claus (DEN)
Men's 100 m Backstroke C5
DEN
DAHL Stephan (DEN)
GBR
MANSELL Martin (GBR)
DEN
CHRISTENSEN Anders (DEN)
Men's 100 m Backstroke C7
NED
PITTENS Eric (NED)
GBR
HAMPSHIRE Chris (GBR)
SUI
METTRAUX Regis (SUI)
Men's 100 m Backstroke C8
FRG
SCHNITZER Markus (FRG)
NED
ROSELLE Ronald (NED)
-
Men's 100 m Backstroke L4
ESP
JIMENEZ Eugenio (ESP)
FRG
LAPP Michael (FRG)
GBR
GILBERT Andrew (GBR)
Men's 100 m Backstroke L5
ESP
GOMEZ Alberto (ESP)
FRG
WOELK Holger (FRG)
ESP
GOTZENS Jorge (ESP)
Men's 100 m Backstroke L6
HUN
STETTNER Ferenc (HUN)
GBR
MCGEE Kevin (GBR)
GBR
THOMAS Gareth (GBR)
Men's 100 m Backstroke 4
SWE
NILSSON Gunnar (SWE)
ISR
PINTO Shlomo (ISR)
CAN
STANFIELD J. (CAN)
Men's 100 m Backstroke 5
FRA
BETEGA G. (FRA)
BRA
AMORIM Marcelo (BRA)
NED
HEIJNEN H, (NED)
Men's 100 m Backstroke 6
IRL
DUNNE Gerard (IRL)
FRA
MICOREC Bernard (FRA)
EGY
NABIL Naser Eldin (EGY)
Men's 25 m Breaststroke 1A
GBR
KENNY Mike (GBR)
FRG
TIETZE H. (FRG)
FIN
KANTOLA Pekka (FIN)
Men's 25 m Breaststroke 1B
GBR
CAIRNS Kenneth (GBR)
POL
ZABRZESKI Tadeusz (POL)
USA
MASON Rick (USA)
Men's 25 m Breaststroke 1C
POL
SLECZKA Krzysztof (POL)
ITA
PANCALLI Luca (ITA)
-
USA
GOODMAN D. (USA)
Men's 50 m Breaststroke A5
POL
KOZON Bogdan (POL)
GBR
WEST Ronald (GBR)
FRG
BRAND Andreas (FRG)
Men's 50 m Breaststroke A9
NED
DE HOOP Gerrie (NED)
NED
HILDEBRANDT Frits (NED)
NOR
NORDTVEDT Tom (NOR)
Men's 50 m Breaststroke B1
NED
WAAYER Rene (NED)
USA
ZOLLER Keith (USA)
DEN
WETCHE Thomas (DEN)
Men's 50 m Breaststroke B2
FRA
GHYSEL Eric (FRA)
CHN
LI Miqiang (CHN)
CAN
VISSER Jim (CAN)
Men's 50 m Breaststroke B3
USA
HATCHER Robert (USA)
AUS
BUGARIN Kingsley (AUS)
HKG
CHEUNG Stephen (HKG)
Men's 50 m Breaststroke C8
USA
MOWERY Charles (USA)
CAN
PARRY Bill (CAN)
CAN
GRONMAN Rick (CAN)
Men's 50 m Breaststroke L3
ESP
FLORES Francisco (ESP)
GBR
WILLIAMS Peter (GBR)
DEN
CHRISTENSEN Mogens (DEN)
Men's 50 m Breaststroke 2
GBR
HALLAM Chris (GBR)
FRG
SIGG Winfried (FRG)
ITA
GIUSSANI Ernesto (ITA)
Men's 50 m Breaststroke 3
POL
PAWLOWSKI Arkadiusz (POL)
ISR
WANGER Joseph (ISR)
USA
JAQUISS Ian (USA)
Men's 100 m Breaststroke A1
HUN
DUKAI Geza (HUN)
FRG
GORIS Wolfgang (FRG)
YUG
BANFI Jozef (YUG)
Men's 100 m Breaststroke A2
POL
CHRYCZYK Jan (POL)
AUT
KLABECEK Erwin (AUT)
CAN
QUENNEVILLE Dennis (CAN)
Men's 100 m Breaststroke A3
NOR
TRONDSEN Erling (NOR)
CHN
ZHANG Xian (CHN)
JPN
INOUE Etsuo (JPN)
Men's 100 m Breaststroke A4
AUS
GUDGEON Gary (AUS)
POL
BIELA Grzegorz (POL)
SWE
ERYD Sven (SWE)
Men's 100 m Breaststroke A6
FRG
SCHROEDER Karl (FRG)
ISR
PERETZMAN Baruch (ISR)
FIN
MIETTINEN Heikki (FIN)
Men's 100 m Breaststroke A8
AUS
HAMMOND Gregory (AUS)
NED
VAN BUITEN Andre (NED)
POL
KOZAK Janusz (POL)
Men's 100 m Breaststroke B1
SWE
NEDERMAN Lars-Ove (SWE)
CAN
MCISAAC Timothy (CAN)
NOR
AALIEN Hans Anton (NOR)
Men's 100 m Breaststroke B2
SWE
ERIKSSON Anders (SWE)
CAN
VANDERMOLEN Bruce (CAN)
-
Men's 100 m Breaststroke B3
CAN
HOYLE Mark (CAN)
USA
HUDSON Brian (USA)
FRG
OTHMAR Carsten (FRG)
Men's 100 m Breaststroke C8
NED
ROSELLE Ronald (NED)
BEL
PAUWELS Hans (BEL)
FRG
SCHNITZER Markus (FRG)
Men's 100 m Breaststroke L4
FRA
FLEURY Eric (FRA)
ESP
CASTANE Juan (ESP)
FRG
LAPP Michael (FRG)
Men's 100 m Breaststroke L5
NED
VAN DER MEIJDEN Theo (NED)
ESP
GOMEZ Alberto (ESP)
ESP
GARCIA Roberto (ESP)
Men's 100 m Breaststroke L6
HUN
JESZENSZKY Attila (HUN)
NOR
BRUER Tom (NOR)
AUS
CHALMERS Malcom (AUS)
Men's 100 m Breaststroke 4
FRG
WIEDEMAN P. (FRG)
SWE
OLSSON Anders (SWE)
CAN
STANFIELD J. (CAN)
Men's 100 m Breaststroke 5
FRA
BETEGA G. (FRA)
BRA
AMORIM Marcelo (BRA)
NED
HEIJNEN H. (NED)
Men's 100 m Breaststroke 6
CAN
HAINEY Tomas (CAN)
POL
JEZIERSKI Andrzej (POL)
POL
WEGRZYN Marek (POL)
Men's 400 m Breaststroke B1
CAN
MCISAAC Timothy (CAN)
SWE
NEDERMAN Lars-Ove (SWE)
USA
HYDER Rodney (USA)
Men's 400 m Breaststroke B2
SWE
ERIKSSON Anders (SWE)
CHN
LI Miqiang (CHN)
CAN
VISSER Jim (CAN)
Men's 400 m Breaststroke B3
CAN
HOYLE Mark (CAN)
USA
HUDSON Brian (USA)
AUS
BUGARIN Kingsley (AUS)
Men's 25 m Butterfly 1B
USA
GREEN S. (USA)
FRG
TIETZE H. (FRG)
USA
MASON Rick (USA)
Men's 25 m Butterfly 1C
ITA
PANCALLI Luca (ITA)
BEL
OPSTAELE J. (BEL)
USA
GOODMAN D. (USA)
Men's 25 m Butterfly 2
POL
SZPOJNAROWICZ Marek (POL)
NZL
CRICHTON Roly (NZL)
ITA
GIUSSANI Ernesto (ITA)
Men's 25 m Butterfly 3
POL
PAWLOWSKI Arkadiusz (POL)
POL
OWCZAREK Miroslaw (POL)
USA
JAQUISS Ian (USA)
Men's 50 m Butterfly C8
AUT
MAYR Karl (AUT)
CAN
PARRY Bill (CAN)
-
Men's 50 m Butterfly 4
SWE
OLSSON Anders (SWE)
ISR
PINTO Shlomo (ISR)
FRG
WIEDEMAN P. (FRG)
Men's 100 m Butterfly A1
HUN
DUKAI Geza (HUN)
FRG
GORIS Wolfgang (FRG)
CHN
CAO Qianming (CHN)
Men's 100 m Butterfly A2
GBR
ALDOUS Peter (GBR)
POL
CHRYCZYK Jan (POL)
AUS
GRIFFIN David (AUS)
Men's 100 m Butterfly A3
NOR
TRONDSEN Erling (NOR)
CHN
ZHANG Xian (CHN)
-
Men's 100 m Butterfly A4
AUS
GUDGEON Gary (AUS)
ISR
BOLOTIN Ron (ISR)
SWE
ERYD Sven (SWE)
Men's 100 m Butterfly A8
NED
VAN BUITEN Andre (NED)
AUS
HAMMOND Gregory (AUS)
POL
KOZAK Janusz (POL)
Men's 100 m Butterfly B1
GBR
MUIRHEAD James (GBR)
SWE
SJOGREN Hans (SWE)
CAN
BOOTH Ken (CAN)
Men's 100 m Butterfly B2
USA
MORGAN John (USA)
CAN
GRENON Lee (CAN)
SWE
ANDERSSON Per (SWE)
Men's 100 m Butterfly B3
CAN
EDGSON Michael (CAN)
AUS
BLACKBURN Craig (AUS)
USA
HUDSON Brian (USA)
Men's 100 m Butterfly L4
ESP
JOFRE Alberto (ESP)
NED
POULISSE Marcel (NED)
FRA
FLEURY Eric (FRA)
Men's 100 m Butterfly L5
FRA
DUPIN Claude (FRA)
NED
VAN DER MEIJDEN Theo (NED)
ESP
GOMEZ Alberto (ESP)
Men's 100 m Butterfly L6
HUN
JESZENSZKY Attila (HUN)
AUS
CHALMERS Malcom (AUS)
FRG
DURCHDEWALD Dieter (FRG)
Men's 100 m Butterfly 5
FRA
BETEGA G. (FRA)
KUW
AHMAD Nezar (KUW)
KUW
NASER Yousuf (KUW)
Men's 100 m Butterfly 6
IRL
DUNNE Gerard (IRL)
CAN
HAINEY Tomas (CAN)
ISR
BERGMAN Uri (ISR)
Men's 3x25 m Individual Medley 1B
GBR
KENNY Mike (GBR)
GBR
CAIRNS Kenneth (GBR)
POL
ZABRZESKI Tadeusz (POL)
Men's 3x25 m Individual Medley 1C
POL
SLECZKA Krzysztof (POL)
ITA
PANCALLI Luca (ITA)
USA
GOODMAN D. (USA)
Men's 4x25 m Individual Medley 2
POL
SZPOJNAROWICZ Marek (POL)
ITA
GIUSSANI Ernesto (ITA)
NZL
CRICHTON Roly (NZL)
Men's 4x25 m Individual Medley 3
POL
PAWLOWSKI Arkadiusz (POL)
ISR
WANGER Joseph (ISR)
NED
STROET W. (NED)
Men's 150 m Individual Medley A5
POL
KOZON Bogdan (POL)
FRA
FOPPOLO David (FRA)
FRG
BRAND Andreas (FRG)
Men's 150 m Individual Medley A9
NED
DE HOOP Gerrie (NED)
NED
HILDEBRANDT Frits (NED)
NOR
NORDTVEDT Tom (NOR)
Men's 3x50 m Individual Medley C8
NED
ROSELLE Ronald (NED)
BEL
PAUWELS Hans (BEL)
-
Men's 200 m Individual Medley A1
HUN
DUKAI Geza (HUN)
FRG
GORIS Wolfgang (FRG)
CHN
CAO Qianming (CHN)
Men's 200 m Individual Medley A2
POL
CHRYCZYK Jan (POL)
GBR
STICKLAND Anthony (GBR)
NED
VAN VLIET Gerard (NED)
Men's 200 m Individual Medley A3
NOR
TRONDSEN Erling (NOR)
CHN
ZHANG Xian (CHN)
USA
REYNOLDS Dave (USA)
Men's 200 m Individual Medley A4
AUS
GUDGEON Gary (AUS)
SWE
ERYD Sven (SWE)
CAN
SIMPSON Gary (CAN)
Men's 200 m Individual Medley A6
FRG
SCHROEDER Karl (FRG)
ISR
PERETZMAN Baruch (ISR)
ITA
NICOLINI Sauro (ITA)
Men's 200 m Individual Medley A7
POL
WOJCIECHOWSKI Andrzej (POL)
FRG
BARNBECK Heinz (FRG)
-
Men's 200 m Individual Medley A8
NED
VAN BUITEN Andre (NED)
AUS
HAMMOND Gregory (AUS)
POL
KOZAK Janusz (POL)
Men's 200 m Individual Medley B1
SWE
SJOGREN Hans (SWE)
CAN
MCISAAC Timothy (CAN)
GBR
MUIRHEAD James (GBR)
Men's 200 m Individual Medley B2
USA
MORGAN John (USA)
SWE
ANDERSSON Per (SWE)
FRA
GHYSEL Eric (FRA)
Men's 200 m Individual Medley B3
CAN
EDGSON Michael (CAN)
FRG
OTHMAR Carsten (FRG)
USA
HUDSON Brian (USA)
Men's 200 m Individual Medley L4
ESP
CASTANE Juan (ESP)
NED
POULISSE Marcel (NED)
FRA
FLEURY Eric (FRA)
Men's 200 m Individual Medley L5
FRA
DUPIN Claude (FRA)
HUN
TORY Gyorgy (HUN)
ESP
GARCIA Roberto (ESP)
Men's 200 m Individual Medley L6
HUN
JESZENSZKY Attila (HUN)
HUN
STETTNER Ferenc (HUN)
AUS
CHALMERS Malcom (AUS)
Men's 4x50 m Individual Medley 4
SWE
OLSSON Anders (SWE)
ISR
PINTO Shlomo (ISR)
FRG
WIEDEMAN P. (FRG)
Men's 4x50 m Individual Medley 5
FRA
BETEGA G. (FRA)
BRA
AMORIM Marcelo (BRA)
KUW
NASER Yousuf (KUW)
Men's 4x50 m Individual Medley 6
CAN
HAINEY Tomas (CAN)
POL
JEZIERSKI Andrzej (POL)
FRA
MICOREC Bernard (FRA)
Men's 400 m Individual Medley B1
CAN
MCISAAC Timothy (CAN)
CAN
HERRON Scott (CAN)
USA
HEAPHY Mark (USA)
Men's 400 m Individual Medley B2
USA
MORGAN John (USA)
SWE
ANDERSSON Per (SWE)
CAN
GRENON Lee (CAN)
Men's 400 m Individual Medley B3
CAN
EDGSON Michael (CAN)
USA
HATCHER Robert (USA)
DEN
PEDERSEN Arne (DEN)
Men's 3x25 m Freestyle Relay 1A-1C
FRG
FR Germany (FRG)
GBR
Great Britain (GBR)
AUS
Australia (AUS)
Men's 4x50 m Freestyle Relay A1-A9
YUG
Yugoslavia (YUG)
FRG
FR Germany (FRG)
-
Men's 4x50 m Freestyle Relay C1-C8
GBR
Great Britain (GBR)
AUT
Austria (AUT)
CAN
Canada (CAN)
Men's 4x50 m Freestyle Relay L1-L6
ESP
Spain (ESP)
GBR
Great Britain (GBR)
FRA
France (FRA)
Men's 4x50 m Freestyle Relay 2-6
POL
Poland (POL)
ISR
Israel (ISR)
AGMON Assaf
BERGMAN Uri
PINTO Shlomo
WANGER Joseph
FRA
France (FRA)
Men's 4x100 m Freestyle Relay A1-A9
FRG
FR Germany (FRG)
AUS
Australia (AUS)
CAN
Canada (CAN)
Men's 4x100 m Freestyle Relay B1-B3
USA
United States of America (USA)
CAN
Canada (CAN)
SWE
Sweden (SWE)
Men's 3x50 m Medley Relay 2-4
ISR
Israel (ISR)
POL
Poland (POL)
NZL
New Zealand (NZL)
Men's 4x50 m Medley Relay A1-A9
FRG
FR Germany (FRG)
- -
Men's 4x50 m Medley Relay L1-L6
HUN
Hungary (HUN)
JESZENSZKY Attila
PALINKAS Laszlo
STETTNER Ferenc
TORY Gyorgy
ESP
Spain (ESP)
GBR
Great Britain (GBR)
Men's 4x100 m Medley Relay A1-A9
AUS
Australia (AUS)
CAN
Canada (CAN)
FRG
FR Germany (FRG)
Men's 4x100 m Medley Relay B1-B3
CAN
Canada (CAN)
USA
United States of America (USA)
SWE
Sweden (SWE)
Men's 4x100 m Medley Relay 1A-6
FRA
France (FRA)
FRG
FR Germany (FRG)
POL
Poland (POL)
Women's 25 m Freestyle 1B
CAN
GUSTAFSON M. (CAN)
FRA
MAURY F. (FRA)
GBR
BARR Isabel (GBR)
Women's 25 m Freestyle 1C
SWE
ERIKSSON Kerstin (SWE)
NOR
KLAETH M. (NOR)
-
Women's 25 m Freestyle C2
GBR
WISCOMBE Diane (GBR)
USA
ANDERSON Nancy (USA)
-
Women's 25 m Freestyle C3
FRA
PIERRE Beatrice (FRA)
USA
SHUGOL Wendy (USA)
ISL
PETURSDOTTIR Sigrun (ISL)
Women's 25 m Freestyle C6
CAN
CHICK Susan (CAN)
FRA
BINET Helene (FRA)
GBR
BLAKE Anna (GBR)
Women's 25 m Freestyle L1
FRA
PAYROUX Genevieve (FRA)
SWE
OSTERSTROM Anne-Lie (SWE)
GBR
FLOOD Tara (GBR)
Women's 25 m Freestyle L2
SWE
AHNELL Annika (SWE)
GBR
MCCANN Mary (GBR)
USA
BARANSKI Mary Lou (USA)
Women's 25 m Freestyle with Aids C1
CAN
WILLOWS Debbie (CAN)
- -
Women's 25 m Freestyle with Aids C2
GBR
SMITH Valerie (GBR)
IRL
O'KELLY Monica (IRL)
GBR
JOHNSON Carol (GBR)
Women's 50 m Freestyle B1
GBR
LOW Mary Ann (GBR)
CAN
BOCCACCIO Tamara (CAN)
SWE
MOLINE Gunilla (SWE)
Women's 50 m Freestyle B2
SWE
ANDERSSON Eva (SWE)
USA
BROWN Norma (USA)
USA
WITTERS Jean (USA)
Women's 50 m Freestyle B3
USA
JOHNSON Lori (USA)
GBR
LAWSON Jane (GBR)
USA
MCHUGH Tonia (USA)
Women's 50 m Freestyle C3
FRA
PIERRE Beatrice (FRA)
USA
SHUGOL Wendy (USA)
ISL
PETURSDOTTIR Sigrun (ISL)
Women's 50 m Freestyle C4
NOR
HAGEN Vibeke (NOR)
CAN
HENNIN Patricia (CAN)
GBR
STIDEVER Jane (GBR)
Women's 50 m Freestyle C5
NED
ROMERO Jolanda (NED)
FRA
DELPLAUQUE Sylvie (FRA)
CAN
JOHNSON Martha (CAN)
Women's 50 m Freestyle C6
CAN
CHICK Susan (CAN)
FRA
BINET Helene (FRA)
GBR
BLAKE Anna (GBR)
Women's 50 m Freestyle C7
FRA
PROUST Stephanie (FRA)
NED
HENDRIKS Diane (NED)
USA
MOUCHA Susan (USA)
Women's 50 m Freestyle C8
CAN
GOODRICH Judy (CAN)
NED
HAGERAATS Ineke (NED)
GBR
WOODCOCK Brenda (GBR)
Women's 50 m Freestyle L3
ESP
HERRERAS Teresa (ESP)
FRG
SCHAD Petra (FRG)
GBR
HOTCHIN Irene (GBR)
Women's 50 m Freestyle 2
CAN
FAUCHE J. (CAN)
NED
ABELS S. (NED)
FRG
WEBER D. (FRG)
Women's 50 m Freestyle 3
POL
ADAMIK Malgozata (POL)
AUS
KING U. (AUS)
SWE
LUNDBORG Monika (SWE)
Women's 100 m Freestyle 1B
FRG
BONISCH S. (FRG)
GBR
BARR Isabel (GBR)
FRA
MAURY F. (FRA)
Women's 100 m Freestyle A1
FRG
SIEGERS Britta (FRG)
USA
ANDERSON Cheryl (USA)
AUS
CURRIE Anne (AUS)
Women's 100 m Freestyle A2
NED
RAES Liesbeth (NED)
FRG
GESIERICH Karen (FRG)
USA
WILSON Jan (USA)
Women's 100 m Freestyle A4
AUS
BRUNNER Helena (AUS)
NED
VERKUIL Janet (NED)
AUS
EVANS Meredith (AUS)
Women's 100 m Freestyle A6
NED
VAN DUYN Annemiek (NED)
AUS
EAMES Rosemary (AUS)
-
Women's 100 m Freestyle A8
SWE
AHRENSTRAND Annelie (SWE)
AUS
LEWIS Tracey (AUS)
FRA
DURANDEAU Isabelle (FRA)
Women's 100 m Freestyle A9
CAN
LAKE Josee (CAN)
NED
VAN DE ZAAG Jolande (NED)
USA
TURNBULL Terri (USA)
Women's 100 m Freestyle B1
CAN
MICHEL Yvette (CAN)
SWE
TJERNBERG Magdalena (SWE)
GBR
BURTON Janice (GBR)
Women's 100 m Freestyle B2
USA
ZORN Trischa (USA)
AUS
DONOVAN Therese (AUS)
GBR
CARROLL Kelly (GBR)
Women's 100 m Freestyle B3
USA
EILER Barbara (USA)
SWE
TJERNBERG Gabriella (SWE)
AUS
WALLACE Mary-Anne (AUS)
Women's 100 m Freestyle C3
FRA
PIERRE Beatrice (FRA)
FRA
SPOKA Violette (FRA)
ISL
OTTARSDOTTIR Oddny (ISL)
Women's 100 m Freestyle C4
NOR
HAGEN Vibeke (NOR)
GBR
STIDEVER Jane (GBR)
CAN
HENNIN Patricia (CAN)
Women's 100 m Freestyle C5
NED
ROMERO Jolanda (NED)
FRA
DELPLAUQUE Sylvie (FRA)
SWE
SANDBERG Anne (SWE)
Women's 100 m Freestyle C7
FRA
PROUST Stephanie (FRA)
NED
HENDRIKS Diane (NED)
USA
MOUCHA Susan (USA)
Women's 100 m Freestyle C8
CAN
GOODRICH Judy (CAN)
NED
HAGERAATS Ineke (NED)
USA
GINNISH Gayle (USA)
Women's 100 m Freestyle L4
NED
SANDERS Mirjam (NED)
SWE
JEWALL Katarina (SWE)
ESP
PEIRO Ana (ESP)
Women's 100 m Freestyle L5
FRA
BERAUDIAS Agnes (FRA)
NED
HEIRBAUT Petra (NED)
YUG
GALICIC Brigita (YUG)
Women's 100 m Freestyle L6
ESP
PALENCIA Immaculada (ESP)
ESP
AGUILERA Manuela (ESP)
TTO
MARSHALL Rachael (TTO)
Women's 100 m Freestyle 4
USA
BEVARD M. (USA)
AUS
CONNOR K. (AUS)
GBR
ORPWOOD J. (GBR)
Women's 100 m Freestyle 5
FRA
DELORME P. (FRA)
POL
KOZLOWSKA Malgorzata (POL)
CAN
VOTH S. (CAN)
Women's 100 m Freestyle 6
NOR
PETTERSEN H. (NOR)
BRA
MATOS Maria Jussara (BRA)
-
Women's 200 m Freestyle C4
NOR
HAGEN Vibeke (NOR)
CAN
HENNIN Patricia (CAN)
GBR
STIDEVER Jane (GBR)
Women's 200 m Freestyle C5
NED
ROMERO Jolanda (NED)
FRA
DELPLAUQUE Sylvie (FRA)
SWE
SANDBERG Anne (SWE)
Women's 200 m Freestyle C7
FRA
PROUST Stephanie (FRA)
NED
HENDRIKS Diane (NED)
-
Women's 200 m Freestyle 2
CAN
FAUCHE J. (CAN)
NED
ABELS S. (NED)
FRG
WEBER D. (FRG)
Women's 200 m Freestyle 3
POL
ADAMIK Malgozata (POL)
SWE
LUNDBORG Monika (SWE)
AUS
KING U. (AUS)
Women's 400 m Freestyle A2
NED
RAES Liesbeth (NED)
FRG
GESIERICH Karen (FRG)
USA
WILSON Jan (USA)
Women's 400 m Freestyle A4
AUS
BRUNNER Helena (AUS)
NED
VERKUIL Janet (NED)
AUS
EVANS Meredith (AUS)
Women's 400 m Freestyle B1
SWE
TJERNBERG Magdalena (SWE)
CAN
MICHEL Yvette (CAN)
CAN
ROSSI Andrea (CAN)
Women's 400 m Freestyle B2
SWE
ANDERSSON Eva (SWE)
AUS
DONOVAN Therese (AUS)
USA
RUNYON Vurah (USA)
Women's 400 m Freestyle B3
AUS
WALLACE Mary-Anne (AUS)
SWE
TJERNBERG Gabriella (SWE)
NOR
BENDIKSEN Helen (NOR)
Women's 400 m Freestyle 4
USA
BEVARD M. (USA)
GBR
ORPWOOD J. (GBR)
NOR
GRONLI Bente (NOR)
Women's 400 m Freestyle 5
FRA
DELORME P. (FRA)
CAN
VOTH S. (CAN)
AUS
ENGEL K. (AUS)
Women's 400 m Freestyle 6
NOR
PETTERSEN H. (NOR)
- -
Women's 25 m Backstroke 1B
FRG
BONISCH S. (FRG)
CAN
GUSTAFSON M. (CAN)
GBR
BARR Isabel (GBR)
Women's 25 m Backstroke 1C
SWE
ERIKSSON Kerstin (SWE)
NOR
KLAETH M. (NOR)
-
Women's 25 m Backstroke C3
FRA
PIERRE Beatrice (FRA)
ISL
PETURSDOTTIR Sigrun (ISL)
FRA
SPOKA Violette (FRA)
Women's 25 m Backstroke C6
IRL
CLOONAN Morna (IRL)
FRA
BINET Helene (FRA)
CAN
CHICK Susan (CAN)
Women's 25 m Backstroke L1
SWE
OSTERSTROM Anne-Lie (SWE)
GBR
FLOOD Tara (GBR)
GBR
BARKER Lisa (GBR)
Women's 25 m Backstroke L2
SWE
AHNELL Annika (SWE)
GBR
MCCANN Mary (GBR)
USA
BARANSKI Mary Lou (USA)
Women's 50 m Backstroke A9
CAN
LAKE Josee (CAN)
NED
VAN DE ZAAG Jolande (NED)
CAN
VEENBOER Jennifer (CAN)
Women's 50 m Backstroke C5
NED
ROMERO Jolanda (NED)
FRA
DELPLAUQUE Sylvie (FRA)
SWE
SANDBERG Anne (SWE)
Women's 50 m Backstroke C7
NED
HENDRIKS Diane (NED)
FRA
PROUST Stephanie (FRA)
GBR
LEAPER Beverley (GBR)
Women's 50 m Backstroke C8
CAN
GOODRICH Judy (CAN)
USA
NILSON Linda (USA)
USA
GINNISH Gayle (USA)
Women's 50 m Backstroke L3
FRG
SCHAD Petra (FRG)
ESP
HERRERAS Teresa (ESP)
NED
VAN RIEL Marjolein (NED)
Women's 50 m Backstroke 2
NED
ABELS S. (NED)
CAN
FAUCHE J. (CAN)
FRG
WEBER D. (FRG)
Women's 50 m Backstroke 3
FRA
CRESPO M. Therese (FRA)
POL
ADAMIK Malgozata (POL)
FRA
D'URZO Corinne (FRA)
Women's 100 m Backstroke A1
FRG
SIEGERS Britta (FRG)
USA
ANDERSON Cheryl (USA)
NOR
MASTAD Maj Britt (NOR)
Women's 100 m Backstroke A2
FRG
GESIERICH Karen (FRG)
NED
RAES Liesbeth (NED)
GBR
MASON Wendy (GBR)
Women's 100 m Backstroke A4
AUS
BRUNNER Helena (AUS)
NED
VERKUIL Janet (NED)
AUS
EVANS Meredith (AUS)
Women's 100 m Backstroke A6
NED
VAN DUYN Annemiek (NED)
AUS
EAMES Rosemary (AUS)
-
Women's 100 m Backstroke A8
SWE
AHRENSTRAND Annelie (SWE)
AUS
LEWIS Tracey (AUS)
FRA
DURANDEAU Isabelle (FRA)
Women's 100 m Backstroke B1
CAN
MICHEL Yvette (CAN)
GBR
BURTON Janice (GBR)
FIN
KUKKONEN Eeva Riitta (FIN)
Women's 100 m Backstroke B2
USA
ZORN Trischa (USA)
SWE
ANDERSSON Eva (SWE)
AUS
DONOVAN Therese (AUS)
Women's 100 m Backstroke B3
USA
EILER Barbara (USA)
USA
SCHMITT Cathy (USA)
USA
VANLIERE Marie (USA)
Women's 100 m Backstroke C4
NED
DE LATER Henriette (NED)
NOR
HAGEN Vibeke (NOR)
ISR
SISSO Miri (ISR)
Women's 100 m Backstroke C5
NED
ROMERO Jolanda (NED)
FRA
DELPLAUQUE Sylvie (FRA)
SWE
SANDBERG Anne (SWE)
Women's 100 m Backstroke C7
NED
HENDRIKS Diane (NED)
FRA
PROUST Stephanie (FRA)
USA
MOUCHA Susan (USA)
Women's 100 m Backstroke C8
NED
HAGERAATS Ineke (NED)
CAN
GOODRICH Judy (CAN)
USA
NILSON Linda (USA)
Women's 100 m Backstroke L4
ESP
PEIRO Ana (ESP)
NED
SANDERS Mirjam (NED)
SWE
JEWALL Katarina (SWE)
Women's 100 m Backstroke L5
FRA
BERAUDIAS Agnes (FRA)
ESP
JABALOYAS Pilar (ESP)
NED
HEIRBAUT Petra (NED)
Women's 100 m Backstroke L6
ESP
AGUILERA Manuela (ESP)
HUN
HOFFMAN Judit (HUN)
-
Women's 100 m Backstroke 4
USA
BEVARD M. (USA)
AUS
CONNOR K. (AUS)
GBR
ORPWOOD J. (GBR)
Women's 100 m Backstroke 5
FRA
DELORME P. (FRA)
POL
KOZLOWSKA Malgorzata (POL)
CAN
VOTH S. (CAN)
Women's 100 m Backstroke 6
NOR
PETTERSEN H. (NOR)
BRA
MATOS Maria Jussara (BRA)
-
Women's 25 m Breaststroke 1B
GBR
BARR Isabel (GBR)
FRG
BONISCH S. (FRG)
USA
SMITH B. (USA)
Women's 25 m Breaststroke 1C
SWE
ERIKSSON Kerstin (SWE)
- -
Women's 50 m Breaststroke A9
CAN
LAKE Josee (CAN)
NED
VAN DE ZAAG Jolande (NED)
CAN
VEENBOER Jennifer (CAN)
Women's 50 m Breaststroke B1
GBR
BURTON Janice (GBR)
GBR
LOW Mary Ann (GBR)
CAN
BOCCACCIO Tamara (CAN)
Women's 50 m Breaststroke B2
USA
WITTERS Jean (USA)
USA
BROWN Norma (USA)
GBR
TAYLOR Heather (GBR)
Women's 50 m Breaststroke B3
USA
VANLIERE Marie (USA)
USA
MCHUGH Tonia (USA)
USA
SATTERFIELD Kristy (USA)
Women's 50 m Breaststroke C8
NED
HAGERAATS Ineke (NED)
CAN
SMITH Susan (CAN)
-
Women's 50 m Breaststroke L3
ESP
HERRERAS Teresa (ESP)
GBR
HOTCHIN Irene (GBR)
SWE
LUNDQUIST Eva (SWE)
Women's 50 m Breaststroke 2
FRG
QUELL Margit (FRG)
FRG
WEBER D. (FRG)
NED
ABELS S. (NED)
Women's 50 m Breaststroke 3
SWE
LUNDBORG Monika (SWE)
GBR
SMITH D. (GBR)
ISL
GEIRSDOTTIR A. (ISL)
Women's 100 m Breaststroke A1
USA
ANDERSON Cheryl (USA)
FRG
SIEGERS Britta (FRG)
DEN
OLESEN Lene (DEN)
Women's 100 m Breaststroke A2
USA
WILSON Jan (USA)
AUS
YOUNG Carol (AUS)
NOR
HOVIK Mona (NOR)
Women's 100 m Breaststroke A4
NED
VERKUIL Janet (NED)
AUS
EVANS Meredith (AUS)
AUS
BRUNNER Helena (AUS)
Women's 100 m Breaststroke A6
AUS
EAMES Rosemary (AUS)
NED
VAN DUYN Annemiek (NED)
-
Women's 100 m Breaststroke A8
FRA
DURANDEAU Isabelle (FRA)
SWE
AHRENSTRAND Annelie (SWE)
DEN
HEDE Charlotte (DEN)
Women's 100 m Breaststroke B1
SWE
TJERNBERG Magdalena (SWE)
CAN
MICHEL Yvette (CAN)
GBR
ROBINSON Lorraine (GBR)
Women's 100 m Breaststroke B2
USA
RUNYON Vurah (USA)
AUS
DONOVAN Therese (AUS)
GBR
CARROLL Kelly (GBR)
Women's 100 m Breaststroke B3
SWE
TJERNBERG Gabriella (SWE)
USA
SCHMITT Cathy (USA)
NOR
BENDIKSEN Helen (NOR)
Women's 100 m Breaststroke C8
NED
HAGERAATS Ineke (NED)
- -
Women's 100 m Breaststroke L4
NED
SANDERS Mirjam (NED)
NOR
BERGER Maj (NOR)
ESP
PEIRO Ana (ESP)
Women's 100 m Breaststroke L5
NED
HEIRBAUT Petra (NED)
FRA
BERAUDIAS Agnes (FRA)
ESP
TRAMUNS Laura (ESP)
Women's 100 m Breaststroke L6
HUN
HOFFMAN Judit (HUN)
- -
Women's 100 m Breaststroke 4
USA
BEVARD M. (USA)
GBR
ORPWOOD J. (GBR)
AUS
CONNOR K. (AUS)
Women's 100 m Breaststroke 5
NED
JONKER S. (NED)
CAN
VOTH S. (CAN)
ISL
BERGMANN E. (ISL)
Women's 400 m Breaststroke B1
SWE
TJERNBERG Magdalena (SWE)
GBR
ROBINSON Lorraine (GBR)
CAN
ROSSI Andrea (CAN)
Women's 400 m Breaststroke B3
USA
SCHMITT Cathy (USA)
USA
JOHNSON Lori (USA)
USA
VANLIERE Marie (USA)
Women's 25 m Butterfly 1B
GBR
BARR Isabel (GBR)
FRA
MAURY F. (FRA)
USA
SMITH B. (USA)
Women's 25 m Butterfly 2
CAN
FAUCHE J. (CAN)
NED
ABELS S. (NED)
FRG
WEBER D. (FRG)
Women's 25 m Butterfly 3
SWE
LUNDBORG Monika (SWE)
POL
ADAMIK Malgozata (POL)
AUS
KING U. (AUS)
Women's 50 m Butterfly 4
USA
BEVARD M. (USA)
AUS
CONNOR K. (AUS)
NOR
GRONLI Bente (NOR)
Women's 100 m Butterfly A2
NED
RAES Liesbeth (NED)
USA
WILSON Jan (USA)
AUS
YOUNG Carol (AUS)
Women's 100 m Butterfly A6
NED
VAN DUYN Annemiek (NED)
AUS
EAMES Rosemary (AUS)
-
Women's 100 m Butterfly A8
SWE
AHRENSTRAND Annelie (SWE)
AUS
LEWIS Tracey (AUS)
FRA
DURANDEAU Isabelle (FRA)
Women's 100 m Butterfly B1
SWE
TJERNBERG Magdalena (SWE)
FIN
KUKKONEN Eeva Riitta (FIN)
CAN
ROSSI Andrea (CAN)
Women's 100 m Butterfly B2
USA
ZORN Trischa (USA)
SWE
ANDERSSON Eva (SWE)
GBR
TAYLOR Heather (GBR)
Women's 100 m Butterfly B3
USA
EILER Barbara (USA)
AUS
WALLACE Mary-Anne (AUS)
NOR
BENDIKSEN Helen (NOR)
Women's 100 m Butterfly L4
ESP
PEIRO Ana (ESP)
SWE
JEWALL Katarina (SWE)
NED
SANDERS Mirjam (NED)
Women's 100 m Butterfly L5
FRA
BERAUDIAS Agnes (FRA)
NED
HEIRBAUT Petra (NED)
ESP
JABALOYAS Pilar (ESP)
Women's 100 m Butterfly L6
ESP
PALENCIA Immaculada (ESP)
- -
Women's 100 m Butterfly 5
POL
KOZLOWSKA Malgorzata (POL)
- -
Women's 100 m Butterfly 6
NOR
PETTERSEN H. (NOR)
- -
Women's 3x25 m Individual Medley 1B
GBR
BARR Isabel (GBR)
FRA
MAURY F. (FRA)
USA
SMITH B. (USA)
Women's 4x25 m Individual Medley 2
CAN
FAUCHE J. (CAN)
FRG
WEBER D. (FRG)
NED
ABELS S. (NED)
Women's 4x25 m Individual Medley 3
POL
ADAMIK Malgozata (POL)
SWE
LUNDBORG Monika (SWE)
FRA
CRESPO M. Therese (FRA)
Women's 150 m Individual Medley A9
CAN
LAKE Josee (CAN)
NED
VAN DE ZAAG Jolande (NED)
CAN
VEENBOER Jennifer (CAN)
Women's 200 m Individual Medley A1
USA
ANDERSON Cheryl (USA)
NOR
MASTAD Maj Britt (NOR)
GBR
DAVIDSON Karen (GBR)
Women's 200 m Individual Medley A2
NED
RAES Liesbeth (NED)
FRG
GESIERICH Karen (FRG)
USA
WILSON Jan (USA)
Women's 200 m Individual Medley A4
NED
VERKUIL Janet (NED)
AUS
BRUNNER Helena (AUS)
AUS
EVANS Meredith (AUS)
Women's 200 m Individual Medley A6
NED
VAN DUYN Annemiek (NED)
AUS
EAMES Rosemary (AUS)
-
Women's 200 m Individual Medley A8
SWE
AHRENSTRAND Annelie (SWE)
FRA
DURANDEAU Isabelle (FRA)
AUS
LEWIS Tracey (AUS)
Women's 200 m Individual Medley B1
CAN
MICHEL Yvette (CAN)
CAN
ROSSI Andrea (CAN)
FIN
KUKKONEN Eeva Riitta (FIN)
Women's 200 m Individual Medley B2
USA
ZORN Trischa (USA)
SWE
ANDERSSON Eva (SWE)
AUS
DONOVAN Therese (AUS)
Women's 200 m Individual Medley B3
USA
EILER Barbara (USA)
NOR
BENDIKSEN Helen (NOR)
AUS
WALLACE Mary-Anne (AUS)
Women's 200 m Individual Medley L4
ESP
PEIRO Ana (ESP)
NED
SANDERS Mirjam (NED)
SWE
JEWALL Katarina (SWE)
Women's 200 m Individual Medley L5
FRA
BERAUDIAS Agnes (FRA)
NED
HEIRBAUT Petra (NED)
ESP
JABALOYAS Pilar (ESP)
Women's 200 m Individual Medley L6
ESP
AGUILERA Manuela (ESP)
HUN
HOFFMAN Judit (HUN)
-
Women's 4x50 m Individual Medley 4
USA
BEVARD M. (USA)
AUS
CONNOR K. (AUS)
NOR
GRONLI Bente (NOR)
Women's 4x50 m Individual Medley 5
FRA
DELORME P. (FRA)
POL
KOZLOWSKA Malgorzata (POL)
CAN
VOTH S. (CAN)
Women's 4x50 m Individual Medley 6
BRA
MATOS Maria Jussara (BRA)
NOR
PETTERSEN H. (NOR)
-
Women's 400 m Individual Medley B1
CAN
ROSSI Andrea (CAN)
GBR
BURTON Janice (GBR)
GBR
ROBINSON Lorraine (GBR)
Women's 400 m Individual Medley B2
USA
ZORN Trischa (USA)
- -
Women's 400 m Individual Medley B3
USA
SCHMITT Cathy (USA)
SWE
TJERNBERG Gabriella (SWE)
USA
VANLIERE Marie (USA)
Women's 4x50 m Freestyle Relay C1-C8
CAN
Canada (CAN)
USA
United States of America (USA)
FRA
France (FRA)
Women's 4x50 m Freestyle Relay L1-L6
ESP
Spain (ESP)
GBR
Great Britain (GBR)
NOR
Norway (NOR)
Women's 4x50 m Freestyle Relay 2-6
FRA
France (FRA)
GBR
Great Britain (GBR)
-
Women's 4x100 m Freestyle Relay A1-A9
AUS
Australia (AUS)
USA
United States of America (USA)
GBR
Great Britain (GBR)
Women's 4x100 m Freestyle Relay B1-B3
SWE
Sweden (SWE)
USA
United States of America (USA)
GBR
Great Britain (GBR)
Women's 3x50 m Medley Relay 2-4
GBR
Great Britain (GBR)
FRA
France (FRA)
-
Women's 4x50 m Medley Relay L1-L6
ESP
Spain (ESP)
GBR
Great Britain (GBR)
NOR
Norway (NOR)
Women's 4x100 m Medley Relay A1-A9
AUS
Australia (AUS)
USA
United States of America (USA)
GBR
Great Britain (GBR)
Women's 4x100 m Medley Relay B1-B3
USA
United States of America (USA)
SWE
Sweden (SWE)
GBR
Great Britain (GBR)

Disclaimer

The results data of the IPC Historical Results Archive is based on information contained/ sourced in the original hardcopy final results publications. Some information from earlier Paralympic Games (i.e. 1960-1988) such as relay and team members are not presented in these source. Therefore, final results, medal standings and derived statistics may not be complete. If you encounter any inaccuracies or errors, please do not hesitate to send a message to sdmsadmin[at]paralympic[dot]org with the details and proving materials.

Important note on the definition of participants: Only athletes that appear in the official results books in the section of final results are included in the database and counted towards participant statistics. Data since 2014 are accurate. Statistics for previous Games editions are under review.

Important note on competition partners: Competition partners eligible for medals are included in the combined participant statistics until 2000 (concerning pilots in tandem cycling). Statistics for 2008 and beyond consider athletes with an impairment and their competition partners separately.